Geoblog.pl    guliwer    Podróże    Republika Moldovy-wiosna2008    Styrcza-Mała Warszawa

Styrcza-Mała Warszawa

Mołdawia
Mołdawia, Styrcha

Styrcza położona jest obok Glodeni. Jest to największa polska wieś w Mołdawii. Z końcem XIX wieku przybyli do Moldawii ich przodkowie z Chocimia i Kamienca Podolskiego. Po II wojnie światowej władze ZSRR próbowały zniszczyć polskość we wsi Styrcza poprzez zakaz praktyk religijnych i narodowych. Pozbawiano ludzi ziemi a kilku wywieziono na Sybir. Jednak Polacy mołdawscy postawili na swoją polskość i dzieci uczyły się języka ojczystego z modlitewników. Dziś bez problemów mogą chodzić do kościoła katolickiego, narzekają tylko trochę, że w parafii jest rumuński a nie polski ksiądz.
Bardzo gościnna pani Wanda chętnie przyjmuje nas do Domu Polskiego.
W Styrczy powstaje muzeum etnograficzne, akurat trafiliśmy na studentów z Warszawy pracujących przy eksponatach. Skończyło się na bardzo miłej integracji.
Wyjeżdżamy oczarowani atmosferą Małej Warszawy-gościnnością, szczerością i otwartością mieszkańców.

on36@interia.eu
on36@interia.eu - 2009-05-20 00:13
Właśnie wczoraj wróciłem ze Stryczy,jestem również zauroczony tą wsią i jej mieszkańcami.Polecam wszystkim

Renata
Renata - 2009-05-22 13:41
byliśmy tam z początkiem maja 2009. Zgotowane nam takie przyjęcie, że do tej pory nie możemy się otrząsnąć ze wspomnień. Wspaniały i gościnny jest dom Lili Górskiej, dobrego ducha Styrczy. Pani Wanda, szefowa domu polskiego też jest super kobitką. Spędziliśmy w Styrczy dwa dni i to trochę mało, żeby pogadać ze wszystkimi, posłuchać ich historii, popić styrczańskiego winka, pojeść domowej bryndzy. Postaci takie jak Janik, Babcia lunia, pięknie śpiewająca Wala uzupełniają wachlarz wspomnień. Polecam.

marcin954
marcin954 - 2009-10-03 11:50
Da się zanocować jak się nikogo nie zna? Czy definitywnie trzeba spadać dalej?

Ciekawą podróż mieliście :-)

Andrew
Andrew - 2009-10-06 06:42
Rozwin temat odnosnie Polonii w Styrchy. Kontakty, adresy

guliwer
guliwer - 2009-12-15 23:26
W domu polskim jest opcja przenocowania. Proszę najpierw spróbować skontaktować się na ten adres: redakcja.jutrzenka@gmail.com

guliwer
Damian D.